Reportáž ze semináře Vodotěsné betony

Problematika vodonepropustných konstrukcí přitáhla pozornost široké odborné veřejnosti k poslednímu ze seminářů Beton University s názvem Moderní trendy v betonu I. – Vodotěsné betony, který proběhl koncem září v Jihlavě. Vodotěsné betony nahradí v příštím roce nové a neméně zajímavé téma, a to Moderní trendy v betonu III. – Provádění betonových konstrukcí.

Na sto dvacet účastníků zaplnilo poslední zářijový čtvrtek konferenční prostory jihlavského EA Business Hotelu a využilo poslední možnosti poslechnout si odborné přednášky na téma vodonepropustné betonové konstrukce. Po úvodní přednášce Ing. Milady Mazurové z TBG METROSTAV věnované především historii a vývoji betonu, otevřel téma vodotěsných betonů Ing. Vladimír Veselý, ředitel společnosti BETOTECH, která provozuje několik nezávislých akreditovaných laboratoří po celé České republice. Svůj příspěvek zahájil problematikou stanovení odolnosti betonu proti tlakové vodě a zkoušení tohoto parametru. Termín „beton odolný proti působení tlakové vody“ totiž není totéž jako „beton pro vodonepropustné konstrukce“. Rozhodujícím parametrem pro zajištění trvanlivosti betonu v daném prostředí je omezení průsaku tlakovou vodou. Beton pro vodonepropustné konstrukce musí splňovat i další požadavky, a to vysokou hutnost (předpokladem je absence „hnízd“ a homogenita ve všech místech konstrukce, nízké hydratační teplo (resp. pomalý nárůst hydratačního tepla), nízké objemové změny a vysokou pevnost v tahu za ohybu. Riziko vzniku hnízd v betonu lze minimalizovat dobrou zpracovatelností betonu. Pro omezení vzniku trhlin a zvýšení pevnosti v tahu za ohybu je možné využít beton s rozptýlenou výztuží  v podobě ocelových vláken.

Bílá vana – Konstrukce s nosnou a zároveň těsnicí funkcí

Zásadami navrhování vodonepropustných konstrukcí provedl posluchače ve druhém bloku přednášek Ing. Vojtěch Petřík, Ph.D. z ateliéru Helika, a.s. Na něj navázal Ing. Zdeněk Roska (SIKA) s tématem Utěsnění spár a detailů u vodonepropustných konstrukcí. Celý blok uzavřel Ing. Pavel Kasal, Ph.D. (METROSTAV, divize 6) přednáškou na téma Bílé vany - zásady provádění, příklady realizací. Jak uvádí Pavel Kasal ve své prezentaci, „bílá vana“ je konstrukce, která plní kromě nosné funkce i funkci těsnicí proti prostupu vody bez použití povlakové izolace. Bílé vany se používají pro podzemní podlaží různých objektů, v dopravních stavbách (např. u tunelů) a u průmyslových staveb (např. při výstavbě zásobníků). Úspěšná realizace je možná pouze tehdy, dodrží-li zhotovitel určité zásady pro provádění a technologické postupy. Ve vztahu k vodotěsnosti je třeba pro bílou vanu dořešit specifické detaily nosné konstrukce, a to jednak již zmíněnou vodonepropustnost betonu a zamezení nebo omezení vzniku trhlin, jednak utěsnění pracovních a dilatačních spár a prostupů, a navíc také sanaci případných poruch.

Knihovna s neomezeným přístupem

Seminář uzavřely odpolední přednášky věnované podzemním stěnám, vzduchotechnickému kanálu bez izolace, který je součástí komplexu dopravních staveb Blanka, poruchám u vodonepropustných konstrukcí a způsobům sanace. Kromě nově načerpaných informací a odborných časopisů si účastníci mohli odnést také aktualizovanou publikaci „Příručka technologa – BETON“, kterou společnost Českomoravský beton nedávno vydala. Jihlavský seminář byl poslední, který se na téma vodotěsných betonů uskutečnil, ale pro zájemce je připravena zkrácená verze všech přednášek v sekci Knihovna na www.betonuniversity.cz.