5. díl pořadu Architektura v betonu - Podolská vila architekta Josefa Pleskota

Společnost Českomoravský beton, a. s. ve spolupráci s Earch.cz vydali v pořadí již 5. díl seriálu Architektura v betonu. Tento díl je věnovaný architektovi Josefu Pleskotovi a jeho unikátní městské vile nacházející se v Praze-Podolí, která přináší nový impuls do jinak konzervativní zástavby.

Josef Pleskot patří bezesporu k  nejslavnějším a nejrespektovanějším architektům v České republice. V 90. letech založil vlastní architektonický ateliér AP a od té doby zrealizoval přes 60 projektů. Tento ateliér navrhl právě i vilu v pražské rezidenční čtvrti nad Podolskou vodárnou pro ředitele developerské společnosti Crescon Jana Jerieho. Vila stojí na svažitém pozemku v Procházkově ulici a dle slov architekta Pleskota se konzervativní charakter okolí odrazil na samotném návrhu vily.

Vilu tvoří čtvercové jádro půdorysu a zakulacená nároží vystupujících částí směrem do ulice. Fasády a vnitřní stěny jsou tvořeny z pohledového betonu, do kterého byla otištěna prkna bednění. Pozornost upoutávají i okna s reflexním zasklením, ve kterých se odráží okolní prostředí. Díky velkým proskleným stěnám a oknům působí celý interiér velmi světle. 

Co o vile říká sám autor Josef Pleskot? Na to se můžete podívat na profilu Českomoravský beton na Youtube nebo na našich webových stránkách v sekci Architektura v betonu

Autor fotografií: Stavba roku 2013