Nový stavební materiál na první 3D tištěný obytný dům v Německu

Je to bezpochyby milník: dvoupatrový rodinný dům v severním Beckumu v Porýní-Vestfálsko, má přibližně 80 metrů čtverečních obytného prostoru na patře. Budova se skládá z trojitých stěn, dutiny jsou naplněné izolační hmotou. Dům staví 3D tiskárna na beton, která je nainstalována na místě stavby. Stavba začala 17. září 2020 a výsledky realizace tisku s „i.tech 3D“ společnosti HeidelbergCement naplnili očekávání.

 

Videodokument: Společnost HeidelbergCement publikovala film o 3D tisku

HeidelbergCement a BBC StoryWorks společně natočili film o tomto vzrušujícím projektu a dalších inovativních stavebních materiálech.

Společnost HeidelbergCement dodávala stavební materiál pro první německou tištěnou obytnou budovu. High-tech materiál „i.tech 3D“ byl speciálně vyvinut pro 3D tisk společností Italcementi a je vhodný pro všestranné použití s různými typy 3D tiskáren na beton.

Další videodokument: Revoluce ve stavebnictví - 3D materiál i.tech připravený na trh


"Vývoj materiálu vázaného na cement pro 3D tisk je velkou výzvou“, říká Dr. Jennifer Scheydt, Head of the Engineering & Innovation department ve společnosti HeidelbergCement Německo. "Musí být snadno čerpatelný a vytlačitelný. Kromě toho musí jednotlivé vrstvy rychle vyvinout dostatečnou únosnost, aby byly schopny nižší vrstvy nést váhu horních vrstev. Zároveň musí být také zajištěna vazba mezi jednotlivými vrstvami.“

Portálová tiskárna byla vyvinuta dánskou společností COBOD, ve kterém PERI drží podíl od roku 2018. Tisková hlava se pohybuje na pevném kovovém rámu ve všech třech prostorových osách. To dovoluje tiskárně pohybovat se po svém rámu do libovolné polohy v rámci struktury. Během procesu tisku nechává tiskárna místo pro potrubí a přípojky pro vodu nebo elektřinu, které budou nainstalován později.

Tato zcela nová stavební technika, která byla poprvé v Německu uvedena do praxe, prošla veškerými oficiálními schvalovacími procesy bez problémů. „Společnost HeidelbergCement se zasloužila jako partner klade silný důraz na výkon a inovace o to, že všechny otevřené otázky týkající se konstrukčních metod a materiálů pro 3D tisk mohly být rychle vyjasněny.“ říká Fabian Meyer-Brötz, vedoucí 3D stavebního tisku ve společnosti PERI. 

Společnost HeidelbergCement a Italcementi bude díky komplexní znalosti cementu a betonu, a také podnětům v oblasti inovativního výzkumu i nadále poskytovat vysoce kvalitní produkty a technické know-how pro architekty, stavitele a společnosti, které chtějí vyrábět domy nebo betonové prvky v 3D tisku v budoucnosti. "Upravili jsme tradiční stavební materiál beton podle možností, které nabízí digitalizace, “říká Enrico Borgarello, DIrector of Global Product Innovation (GPI) ve společnosti HeidelbergCement, který je odpovědný za vývoj produktu „i.tech 3D“.

Inovativní materiál pro 3D tisk umožňuje nejen nové možnosti v designu, ale také větší rozmanitost, protože každá část konstrukce může být navržena individuálně. V konečném důsledku to výrazně urychluje proces výstavby, jak bylo názorně prokázáno v Beckumu. To znamená, že „i.tech 3D“ pravděpodobně vyvolá explozi inovací v různých segmentech stavebního průmyslu!

Nejnovější realizace 3D tisku

HeidelbergCement dodává kolem 170 tun produktu „i.tech 3D“ pro první 3D tištěný dům pro více rodin v Gemanechu. Dům, skládající se ze čtyř bytů ve dvou patrech o celkové ploše přibližně 330 m2 obytného prostoru, bude kompletně vytištěna během pouhých šesti týdnů. Aktuálně se bude jednat o největší 3D tištěnou obytnou budovou v Evropě.