Příběh domu na Kojetíně

Dříve stodola, dnes moderní bydlení, které "nestojí" na místě a stále sbírá ceny

V roce 2006 koupil Radek Leskovjan, grafik a designér značky UAX!, pozemek uprostřed Kojetína u Nového Jičína. Na kraji parcely o velikosti 4 300 metrů čtverečních stála pobořená kamenná stěna hospodářského stavení. Nejprve na pozemku vznikl obytný ateliér, později přibyla přístavba, která je s původní stodolou propojena proskleným krčkem a tvoří tak moderní bydlení, které si zaslouží pozornost.

Rodinný dům na Kojetíně sklízí od své výstavby různá ocenění - nominaci České ceny za architekturu 2019, hlavní cenu v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje 2019, a také čestné uznání "Zahrada doteku krajiny" v soutěži Zahrada roku 2020.

V letošním roce získala Přístavba rodinného domu na Kojetíně v celostátní soutěži Titul Stavba roku 2020.

„Historie domu se píše od roku 1862. Zjistili jsme to z pískovcové desky umístěné na stodole,“ vysvětluje designér. „Jednalo se o jeden z prvních domů v obci. Našel jsem na něm původní pískovcovou desku z roku 1862, kde je dobovou češtinou vytesaný nápis - Léta Páně 1862 postavil František Hrachovec, představitel významného Křetínského rodu. Stavení však v 90. letech vyhořelo, a ze stodoly zmizel krov.“

Architekt Kamil Mrva se po více než deseti letech od prvního projektu na Kojetíně pustil do další části stavby. „Úkol to nebyl jednoduchý díky unikátní stavbě domu ve staré stodole, který získal již několik architektonických ocenění a nominací. Dům má doslova nadnárodní záběr a psalo se o něm v řadě odborných médií o architektuře a designu po celém světě. Časopis Dolce Vita jej v roce 2009 dokonce vyhlásil za nejlepší dům roku,“ popisuje architekt.

Pro nové zadání vznikly tři různé studie. „Z nich jsme nakonec vybrali železobetonový skelet a dům zasazený do svahu. Zadání znělo: Udělejme dva pokoje s koupelnou a šatnou a krátkým parkovištěm tak, aby to byly dva domy a aby se navzájem respektovaly,“ přibližuje Mrva, který na projektu spolupracoval s Václavem Kociánem.

Přestože architekti jako ústřední konstrukční materiál stavby použili pohledový beton EASYCRETE® od společnosti Českomoravský beton, z něhož je celá přístavba odlitá, není objekt nijak výstřední. Naopak, vzhled domu je i díky velkým oknům svěží a moderní a přirozeně zapadá do okolní krajiny i díky přiznaným kamenným zdem.

Na interiéru se kromě jiných podílela i designérka Blanka Karhanová. I jejím cílem bylo postavit dům, který poskytne rodině dostatek soukromí a bude uzavřený do sebe. „Při pohledu zvenčí se dům jeví tak, že jím prostupuje příroda. Všechno je přirozené a čisté. Stejně tak probíhá i výsadba rostlin, okrasných keřů a stromů, která využívá jen druhy rostoucí v okolí, aby šlo o dokonalé splynutí s okolní přírodou,“ vysvětluje Leskovjan.

 

Pohyb

Moderní architekturu stavby doplňuje i vnitřní zařízení a interiér domu, který přesně odpovídá rukopisu značky UAX! „Nejde tolik o to, z jak luxusních a známých značek se interiér skládá, ale spíš o jeho atmosféru a jednotlivé detaily. Jeho volná plocha je jako šachovnice, na které jsem rozehrál hru s figurami o každý volný centimetr. Spolupracoval jsem přitom hlavně s tuzemskými výrobci,“ popisuje Leskovjan.

Celým domem prostupuje pohyb, který vytvářejí světla a stíny, které domem v jednotlivých částech dne i noci procházejí. „Budovy stojí v bezprostřední blízkosti stromů, s jejichž větvemi hýbe vítr a ten zase láme sluneční svit,“ vysvětluje designér.

Pozemku na Kojetíně totiž dominují statné, 160 let staré lípy. „Dále je to švestkový sad, který je obklopený dalšími stromy. Na místě jsme navíc vysadili dalších dvanáct stromů - sad jsme rozšířili o šest ovocných stromů, dva ořechy, tři javory a osiky a tři více kmenné habry. Nevytvářeli jsme tedy novou zahradu, ale spíše jsme tu stávající naladili na okolní přírodu,“ říká Leskovjan.

Na co architekti kladli důraz při návrhu řešení? Architekt Kamil Mrva v této souvislosti zmiňuje: „Za mě je největší důraz samotná parcela, to místo – nádherné s výhledem na panorama kopců, kde bylo zapotřebí vytvořit něco, co zároveň určí žití venku, tzv. vytvoření určitého rodinného, nebo relaxačního atria. Snahou bylo nový objekt zapojit do terénu a zároveň si vytvořit soukromí od přístupu cesty, a tím si parcelu opticky uzavřít.“

   

Architektura v betonu

Materiál pro betonový skelet domu měla na starosti betonárna v Novém Jičíně společnosti Českomoravský beton, která se mimo jiné dlouhodobě zajímá o současné trendy betonového stavitelství v české architektuře pod hlavičkou svého projektu „Architektura v betonu“.

„Když jsme s Kamilem Mrvou a stavební společností PROBI z Hranic na Moravě představili projekt domu firmě Českomoravský beton, tak je tento projekt nadchl a rozhodl se, že zde natočí další díl videodokumentu Architektura v betonu, tedy jak nejlépe využívat jejich beton v architektuře,“ prozrazuje Leskovjan s tím, že jeho stavbě pak v betonárce věnovali speciální péči. „Po dobu stavby jsme nad zakázkou měli odborný dohled a při každém lití kontrolovali jejich odborníci směs betonu. A tak díky této péči dnes pohledový beton vypadá tak úžasně a čistě,“ zdůrazňuje.

Českomoravský beton společně s ArchTV uvádí příběh věnovaný domu na výjimečném místě s netradičním řešením a použitím moderních materiálů s respektem k dnešním požadavkům na bydlení. Přijměte pozvání formou rozhovoru s architektem doc. Ing. arch. Kamilem Mrvou, Ph.D. a investorem Radkem Leskovjanem, a nechte se unést atmosférou, jak z původního stavení z roku 1862 vznikl fascinující rodinný dům respektující současné trendy bydlení a soudobé architektury. Pohledem investora a architekta se dozvíte souvislosti od zrodu myšlenky, až k samotné realizaci domu.

Video s příběhem, o kterém hovoří archtekt Kamil Mrva a investor Radek Leskovjan, můžete shlédnout na našich YouTube stránkách.

 

Autoři: Kamil Mrva Architects, UAX! Radek Leskovjan, grafik a designér a Jan Veselý, Českomoravský beton