S architektem Luďkem Rýznerem o humpoleckém hotelu Fabrika

Stojí na místě bývalé soukenické fabriky, nese jméno Fabrika a měla tak působit i po architektonické stránce, říká zakladatel studia OK PLAN Architects Luděk Rýzner o stavbě, kterou před osmi lety dokončil ve svém rodném Humpolci. Příběh a kontext projektu představuje architekt Luděk Rýzner ve 14. dílu videodokumentu Architektura v betonu, který přináší EARCH.TV ve spolupráci se společností Českomoravský beton.

Práce pro rodné město

Pokud jde o soudobou architekturu, pojí se s jedenáctitisícovým městem Humpolec především jméno zakladatele studia OK PLAN Architects. Luděk Rýzner se do svého rodného města na Vysočině vrátil po studiích na konci devadesátých let a za tu dobu zde realizoval úctyhodné množství různorodých projektů od rodinných domů přes revitalizace veřejného prostoru až po galerii současného umění 8smička. S rodinou architekt bydlí v proslulém domě Plecháč, který na začátku nultých let navrhl jako manifest vlastního přístupu k otázce bydlení ve městech.

Hotel Fabrika - exterier

Cílem bylo zdůraznit industriální odkaz

Jednu z největších realizací Luďka Rýznera a jeho týmu v „Českém Manchesteru“, jak se Humpolci pro rozvinutý soukenický průmysl přezdívalo, představuje hotel Fabrika, stojící v centru města na místě bývalých industriálních objektů. Jak zdůvodňuje v novém videu, vybíral architekt pro stavbu cíleně takové materiály, které evokují tento industriální kontext prostředí i historii města.

Hotel Fabrika - exterier

Z toho důvodu pokrývá fasádu čtyřhvězdičkového hotelu plášť z hliníkového tahokovu, kterou dále člení černě oplechované vystupující boxy, arkýře. Černý plech se pak objevuje také na soklu šestipodlažní budovy s jedním podzemním patrem. Směrem do ulice Školní pak hotel přímo navazuje na sousední zrekonstruované domy. Nejdůležitější materiál celé stavby představuje železobeton, který tvoří hlavní nosnou konstrukci – sloupy, stěny, stropy i průvlaky. Ve své přiznané pohledové formě se beton objevuje především v interiéru restaurace, v prostorách trojramenného schodiště i technických místnostech a podzemní garáži. Architekti řešili také každou část interiéru, jehož druhé patro zabírají konferenční místnosti, další podlaží pak patří samotným hotelovým pokojům a wellness.

Hotel Fabrika - interier

Hotel Fabrika - interier

Dodávky transportbetonu na výstavbu hotelu Fabrika byly zajištěny z betonárny Humpolec společnosti Českomoravský beton, a. s. v celkovém množství 1 766 cbm betonu v období let 2010 - 2011. Na stavbě byly využity speciální stavební materiály, jako je lehce zpracovatelný beton EASYCRETE pro realizaci pohledových betonových konstrukcí.