12. díl pořadu Architektura v betonu - Vinařství LAHOFER

Skupina Českomoravský beton ve spolupráci s Earch.tv uvádí 12. díl unikátní série rozhovorů s předními českými architekty, tentokrát z ateliéru Chybik+Kristof Architects & Urban Designers Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa. V tomto díle vás vezmou architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof na prohlídku nového Vinařství LAHOFER, které se nachází v Jihomoravském kraji v Dobšicích u Znojma.

Beton na stavbě vinařství

Před samotnou realizací části stavby vinařství z monolitických konstrukcí probíhala úzká diskuze mezi architektem, investorem a dodavatelem transportbetonu nad optimální volbou betonu pro pohledové betonové konstrukce s cílem, vybrat co nejsvětlejší odstín bez přidaného pigmentu. Došlo k testování několika vzorků betonu ze strany akreditované laboratoře BETOTECH, ze kterých si architekti vybrali lehce zpracovatelný beton EASYCRETE z portlandského cementu CEM I 42,5 R s příměsí vápence.

Při stavbě nového vinařství Lahofer bylo celkem dodáno 8 různých druhů betonu v celkovém množství 1521 m3. O bezproblémové zajištění dodávek transportbetonu se pro tuto stavbu postarala od ledna 2018 do února 2019 betonárna Znojmo společnosti TBG BETONMIX, a. s., člena skupiny Českomoravský beton.

Příběh o procesu a vývoji vinařství si můžete prohlédnout na Youtube kanále skupiny Českomoravský beton. Ostatní díly seriálu Architektura v betonu také naleznete v záložce videí zde.

Chcete si přečíst více o stavbě? Celý rozhovor s architekty a zajímavosti o malbách na stěnách v interiérech naleznete ve článcích Betonová vlna na vinici a VÍNO, BETON, UMĚNÍ.

Autor fotografií: Radek Úlehla